Доц. Борислав Дъбов
Диабетната ретинопатия е заболяване на ретината на окото, което може да доведе до слепота. Повишената кръвна захар води до запушване на съдовете, които хранят ретината. А това, на свой ред, води до кислороден глад и до формиране на зони, които страдат от липсата на глюкоза. Като отговор ретината формира нови съдове, които обаче растат безразборно и са чупливи, даващи кръвоизливи във вътрешността на окото (стъкловидното тяло). Единственото достоверно и ефективно лечение на началните стадии (без кръвоизливи) е лазеркоагулацията. Тя унищожава полетата от ретината, които не се хранят и спира импулса за нови съдове.
Лекaраствата през устата или вътреочните инжекции само забавят правилното лечение. Неблагоприятен фактор е наличието в окото на гелообразна субстанция (стъкловидното тяло). То има структура и по него могат да растат нови съдове, както бръшлян може да расте по ствола на дърво. При млади диабетици е по-неблагоприятно.
Променената биохимия на стъкловидното тяло и растежа на нови съдове по него водят до свиването и отлепването му от ретината. То остава залепено към ретината, само там където има прораснали нови ретинални съдове към стъкловидното тяло.
Чупливостта на съдовете, изразяваща се в кръвоизлив във витреалната кухина води до невъзможност за нов лазар.
Необходимо е да се отстрани стъкловидното тяло и да се вкара лазера вътре в окото. Важно е да се знае, че при млади диабетици основният враг за окото е неотлепенто или частично отлепеното стъкловидно тяло.
Точният момент за операция е преди да се появи отлепване на ретината.
Абсолютно ноебходима е строга преценка за състоянието на стъкловидното тяло и да се предприеме оперативна интервенция преди дърпането от страна на стъкловидното тяло да доведе до начално отлепване на ретината.